5 kreatywnych sposobów na wykorzystanie mat sensorycznych w domu

Integracja sensoryczna odgrywa ogromną rolę w rozwoju dziecka szczególnie w pierwszych miesiącach i latach życia. Pobudzanie receptorów w dłoniach i stopach maluszka pozwoli na ćwiczenie koncentracji, wpłynie na koordynację wzrokowo-ruchową i na sprawność manualną. Do tego celu warto wykorzystać różnorodne akcesoria, które swoją fakturą i kolorem zachęcą dziecko do nauki i zabawy. Przykładem takiego produktu jest mata sensoryczna, która fantastycznie wpływa na rozwój dziecka już w pierwszych miesiącach życia.

Co mata sensoryczna wnosi do rozwoju dziecka?

Mata jest doskonałą stymulacją dla układu dotykowego, wzrokowego i słuchowego. Nic w tym dziwnego! Zastosowanie różnorodnych materiałów, faktur i kolorów to najprostsza i jednocześnie najlepsza aktywizacja dla rozwijającego się dziecka. Posiadanie maty sensorycznej z pewności przyspieszy rozwój maluszka i będzie działać pobudzająco na receptory dotykowe, dzięki którym małe dzieci szczególnie w pierwszych miesiącach życia, ale również później, poznają otoczenie. Co ciekawe brak wystarczającej ilości bodźców czuciowych w pierwszych latach rozwoju może być przyczyną powstawania zaburzeń integracji sensorycznej.

5 sposobów kreatywnego wykorzystania maty sensorycznej

Fantastyczne maty sensoryczne składające się z kilku pasujących elementów, to doskonały wybór dla rodziców, którym zależy na rozwoju dziecka. Już w przypadku najmniejszych dzieci, posiadanie takiej maty jest bardzo pomocne i zachęca dziecko do ćwiczeń, unoszenia główki, a także obrotów. Choć mogłoby się wydawać, że mata sensoryczna sprawdza się tylko w przypadku niemowląt, które spędzają na niej wiele godzin, leżąc i bawiąc się, to prawda jest zupełnie inna. Te fantastyczne produkty można wykorzystać również w inny sposób, a oto kilka pomysłów.

  1. Miejsce zabaw dla starszych dzieci. Mata sensoryczna może posłużyć przedszkolakom jako element wydzielający strefę zabawy, od reszty pokoju.
  2. Gorąca lawa. Posiadanie wieloelementowej maty sensorycznej może się wiązać z wieloma możliwościami. Jednym z nich jest ułożenie puzzli w niewielkich odległościach i zorganizowanie toru przeszkód dla dzieci. Każdy, kto chce się uchronić przed gorącą lawą, musi poruszać się wyłącznie po elementach maty sensorycznej. Im większe odległości, tym lepsza zabawa.
  3. Dyskotekowe szaleństwo. Dzieci kochają muzykę i taniec. Połączenie ich z matą sensoryczną może sprawić maluchom wiele radości. Włącz w domu ulubione piosenki Twojego dziecka i pozwól mu na beztroską zabawę na macie.
  4. Bezpieczna wyspa. Każdy, kto ma w domu więcej dzieci wie, że organizacja czasu i zabawy może być kłopotliwa. Jednak nie wtedy, gdy do dyspozycji mamy matę sensoryczną. Rozłóż na podłodze puzzle. Elementów powinno być o 1 mniej niż dzieci. Włącz muzykę, a po kilku sekundach ponownie ją wyłącz. To dziecko, które znajdzie bezpieczną wyspę w postaci elementu maty, zostaje w grze. Zabawę można powtarzać, aż do ostatniego gracza.
  5. Ciuciubabka sensoryczna. Jeśli masz do dyspozycji matę z ciekawymi fakturami lub figurami geometrycznymi, to doskonałą zabawą może być gra w ciuciubabkę sensoryczną. Dziecko powinno mieć zasłonięte oczy, a jego zadaniem będzie rozpoznanie dotykanych elementów i nazwanie ich.

Masz w domu matę sensoryczną? Jeśli nie to koniecznie wybierz coś dla siebie i dajcie się porwać w wir dobrej zabawy!