Integracja sensoryczna odgrywa ogromną rolę w rozwoju dziecka szczególnie w pierwszych miesiącach i latach życia. Pobudzanie receptorów w dłoniach i stopach maluszka pozwoli na ćwiczenie koncentracji, wpłynie na koordynację wzrokowo-ruchową i na sprawność manualną. Do tego celu warto wykorzystać różnorodne akcesoria, które swoją fakturą i kolorem zachęcą dziecko do nauki i zabawy. Przykładem takiego produktu jest mata sensoryczna, która fantastycznie wpływa na rozwój dziecka już w pierwszych miesiącach życia.
Co mata sensoryczna wnosi do rozwoju dziecka?
Mata jest doskonałą stymulacją dla układu dotykowego, wzrokowego i słuchowego. Nic w tym dziwnego! Zastosowanie różnorodnych materiałów, faktur i kolorów to najprostsza i jednocześnie najlepsza aktywizacja dla rozwijającego się dziecka. Posiadanie maty sensorycznej z pewności przyspieszy rozwój maluszka i będzie działać pobudzająco na receptory dotykowe, dzięki którym małe dzieci szczególnie w pierwszych miesiącach życia, ale również później, poznają otoczenie. Co ciekawe brak wystarczającej ilości bodźców czuciowych w pierwszych latach rozwoju może być przyczyną powstawania zaburzeń integracji sensorycznej.
5 sposobów kreatywnego wykorzystania maty sensorycznej
Fantastyczne maty sensoryczne składające się z kilku pasujących elementów, to doskonały wybór dla rodziców, którym zależy na rozwoju dziecka. Już w przypadku najmniejszych dzieci, posiadanie takiej maty jest bardzo pomocne i zachęca dziecko do ćwiczeń, unoszenia główki, a także obrotów. Choć mogłoby się wydawać, że mata sensoryczna sprawdza się tylko w przypadku niemowląt, które spędzają na niej wiele godzin, leżąc i bawiąc się, to prawda jest zupełnie inna. Te fantastyczne produkty można wykorzystać również w inny sposób, a oto kilka pomysłów.
- Miejsce zabaw dla starszych dzieci. Mata sensoryczna może posłużyć przedszkolakom jako element wydzielający strefę zabawy, od reszty pokoju.
- Gorąca lawa. Posiadanie wieloelementowej maty sensorycznej może się wiązać z wieloma możliwościami. Jednym z nich jest ułożenie puzzli w niewielkich odległościach i zorganizowanie toru przeszkód dla dzieci. Każdy, kto chce się uchronić przed gorącą lawą, musi poruszać się wyłącznie po elementach maty sensorycznej. Im większe odległości, tym lepsza zabawa.
- Dyskotekowe szaleństwo. Dzieci kochają muzykę i taniec. Połączenie ich z matą sensoryczną może sprawić maluchom wiele radości. Włącz w domu ulubione piosenki Twojego dziecka i pozwól mu na beztroską zabawę na macie.
- Bezpieczna wyspa. Każdy, kto ma w domu więcej dzieci wie, że organizacja czasu i zabawy może być kłopotliwa. Jednak nie wtedy, gdy do dyspozycji mamy matę sensoryczną. Rozłóż na podłodze puzzle. Elementów powinno być o 1 mniej niż dzieci. Włącz muzykę, a po kilku sekundach ponownie ją wyłącz. To dziecko, które znajdzie bezpieczną wyspę w postaci elementu maty, zostaje w grze. Zabawę można powtarzać, aż do ostatniego gracza.
- Ciuciubabka sensoryczna. Jeśli masz do dyspozycji matę z ciekawymi fakturami lub figurami geometrycznymi, to doskonałą zabawą może być gra w ciuciubabkę sensoryczną. Dziecko powinno mieć zasłonięte oczy, a jego zadaniem będzie rozpoznanie dotykanych elementów i nazwanie ich.
Masz w domu matę sensoryczną? Jeśli nie to koniecznie wybierz coś dla siebie i dajcie się porwać w wir dobrej zabawy!