179,00 
249,00 
249,00 
299,00 
299,00 

Mata sensoryczna dla dzieci: początki

Mata sensoryczna dla dzieci towarzyszy naszej rzeczywistości już od dawna. Jej kariera rozpoczęła się w gabinetach terapii sensorycznej. Na początku swojej drogi maty sensoryczne służyły za pomoc terapeutyczną pomagające wyrównać trudności w rozwoju. Jej wkład w łagodzenie problemów rozwojowych był na tyle duży, że opiekunowie dzieci, szukając dla nich dodatkowego wsparcia, rozpowszechnili używanie mat sensorycznych, sugerując rodzicom wykonywanie ich ręcznie, do użytku domowego. Posiadanie maty sensorycznej w domu zdawało się swoistym przedłużeniem terapii ze specjalistą. Najbardziej zaangażowani rodzice poświęcali wiele dni, tworząc i dopracowując maty sensoryczne tworzone DIY, ręcznie, z dostępnych materiałów.

Różnorodność form i zastosowań

Mata sensoryczna dla dzieci może posiadać wiele form. Każda z nich odpowiada trochę innym potrzebom dziecka i jest optymalna w trochę innych zastosowaniach. Dla najmłodszych dzieci często spotykaną formą maty sensorycznej jest koc z naszytymi kolorowymi elementami, o różnych teksturach, często wydających dźwięki. Takie maty najczęściej występują w formach kontrastowych, wspierających rozwój wzroku i przetwarzanie bodźców wzrokowych na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Mata sensoryczna dla nieco starszych dzieci może mieć formę zabawki manipulacyjnej. Składa się z elementów, które dają się ze sobą łączyć, zachęcając przy tym do dotyku i do kreatywnej zabawy. Mata sensoryczna w formie puzzli może stanowić ekwiwalent kosztów sensorycznych. Według potrzeb można budować z niej płotki, pudełka, garaże, teatrzyki, ścieżki czy pola o jednakowych kolorach, służące do zabawy w wyobrażenia lub zgrupowania przedmiotów według odpowiedniego klucza.

mata sensoryczna PUZZLE w kolorze zielono-brązowym marki LISKÏSKI
mata sensoryczna PUZZLE w kolorze zielono-brązowym marki LISKÏSKI

Zastosowanie i innowacje w matach sensorycznych dla dzieci

Dzisiejsze maty sensoryczne, zaprojektowane i wykonane z myślą o dzieciach, przyjmują bardziej wyspecjalizowane formy. Kiedyś wykonywane z tektury i ze znalezionych w domu skrawków materiału, dziś wykonywane są ze szczegółowo selekcjonowanych materiałów. Zależnie od preferowanej metodologii terapeutycznej, mogą być wykonywane z drewna, z tekstyliów czy, jak w przypadku naszych mat sensorycznych, z połączenia wielu materiałów. Wszystkie z naszych mat sensorycznych za podstawę mają materiał piankowy o podwyższonej gęstości i twardości, który pozwala dowolnie spinać poszczególne elementy. Materiały wykończeniowe są różne, zależnie od wybranego modelu. W niektórych mapach sensorycznych używamy elementów z surowego drewna, korka, sznura konopnego, niefarbowanej bawełny. W innych modelach stawiamy na różnorodne wykończenia tekstylne. Jeszcze inne modele łączą w sobie elementy drewniane i zróżnicowane tkaniny.

Kluczowe cechy dobrej maty sensorycznej dla dzieci

W przypadku wyboru maty sensorycznej dla dzieci należy pamiętać o tym, że powinna ona spełniać swoją podstawową funkcję wspomagania w rozwoju i w przezwyciężaniu trudności. Tam, gdzie potrzebna jest głęboka stymulacja, lepiej będzie wybrać matę z twardszymi elementami. W niektórych przypadkach lepiej będzie zrezygnować z intensywnej różnorodności kolorystycznej na rzecz jednolitych, stonowanych kolorów. W jeszcze innych przypadkach najlepiej sprawdzą się maty kontrastowe. Ingerencja terapeutyczna nie wymaga intensywnej głębokiej stymulacji, lepsza może okazać się mata sensoryczna dla dzieci, która pełni też rolę maty podłogowej do zabawy. Taka mata powinna łączyć w sobie dwie funkcje: różnorodności, pozwalającej na pełne przeżywanie stymulacji i komfortu użytkowania, pozwalającemu dzieciom spędzać na niej długi czas podczas intensywnej zabawy, bez podnoszenia obrażeń.

mata sensoryczna SENSORY w kolorze szaro-beżowym marki LISKÏSKI świetnie sprawdza się w tworzeniu płotków, pudełek, teatrzyków, rakiet...
mata sensoryczna SENSORY w kolorze szaro-beżowym marki LISKÏSKI świetnie sprawdza się w tworzeniu płotków, pudełek, teatrzyków, rakiet…

Maty sensoryczne dla dzieci z autyzmem

Mata sensoryczna dla dzieci z autyzmem może wymagać wzięcia pod uwagę jeszcze innych czynników. Z naszego doświadczenia wynika, że każde dziecko z autyzmem jest inne i wymaga procesu odpowiedniego dostosowania maty sensorycznej do jego potrzeb. Po wielu latach współpracy z rodzicami i opiekunami, wiemy, że dużą rolę odgrywa symetria oraz sposób tekstylnego wykończenia maty. Niektóre z materiałów zaprojektowane do dostarczenia intensywniejszej stymulacji mogą okazać się zbyt intensywne dla dzieci z nadwrażliwością dotykową. W takich przypadkach najlepiej przetestować różne rozwiązania, nie martwiąc się przy tym o możliwość zwrotu niewystarczająco dopasowanych mat. Jako polski producent lubimy uczestniczyć w dostosowaniu produktu i gorąco kibicujemy w procesie odnajdywania najlepszej odpowiedzi na potrzeby dzieci.

Współczesne wyzwania i fałszywe alternatywy mat sensorycznych dla dzieci

W ostatnim okresie na rynku pojawiły się produkty mylnie określane mianem mat sensorycznych dla dzieci. Często są to maty ortopedyczne, które służą do krótkotrwałych interakcji lub maty wodne, dostarczające różnorodności i stymulacji w zakresie jednego zmysłu. Takie produkty trafniej jest określać mianem zabawki niż pomocy rozwojowej. Różnice pomiędzy matami sensorycznymi dla dzieci a mylnie określanymi tą nazwą akcesoriami, możesz przeczytać TUTAJ.

Jakość i trwałość jako priorytety

Przy wyborze maty sensorycznej dla dzieci, dobrze zadać sobie pytanie nie tylko o potrzeby samych dzieci, ale też o potrzeby rodzica. Dla dorosłego istotnym czynnikiem wpływającym na wybór konkretnego produktu powinna być jego jakość. Mata sensoryczna służąca za akcesorium domowe, uczestnicząca w wielu intensywnych zabawach, jest narażona na różnego rodzaju uszkodzenia i zabrudzenia. Dlatego niezaprzeczalną wartością każdego produktu będzie jego trwałość. W procesie projektowania naszych mat sensorycznych dla dzieci zwróciliśmy szczególną uwagę na informacje przekazywane nam przez rodziców. Znalazły się w nich uwagi o tym, że idealny produkt dla ich dziecka powinien być łatwy w utrzymaniu czystości, odporny na różnego rodzaju eksperymenty, które mogłyby uszkodzić matę, i starannie wykonany. To ostatnie staje się być szczególnie ważne, gdy mata sensoryczna dla dzieci staje się stałym elementem wyposażenia wnętrza dziecięcego pokoju.

mata sensoryczna MY WAY marki LISKÏSKI posiada ogromną ilość elementów z różnych materiałów, dających różne doznania i pozwalających ćwiczyć różne rodzaje chwytu
mata sensoryczna MY WAY marki LISKÏSKI posiada ogromną ilość elementów z różnych materiałów, dających różne doznania i pozwalających ćwiczyć różne rodzaje chwytu

 

Podsumowanie: Inwestycja w przyszłość Twojego dziecka

Maty sensoryczne nie są już tylko narzędziem stosowanym w terapii, ale stały się ważnym elementem wsparcia rozwoju każdego dziecka w domowym zaciszu. Wybierając matę sensoryczną od LISKÏSKI, inwestujesz w rozwój sensoryczny, motoryczny oraz emocjonalny Twojego dziecka, zapewniając mu przewagę w nauce przez zabawę. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko ma specjalne potrzeby, czy po prostu potrzebuje wsparcia w rozwoju, nasze maty sensoryczne oferują niezrównaną jakość i trwałość, przygotowując Twoje dziecko na przyszłe wyzwania edukacyjne i życiowe. Zapraszamy do wypróbowania naszych produktów i doświadczenia różnicy, jaką mogą wprowadzić w życie Twojej rodziny. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, z przyjemnością odpowiemy i doradzimy zgodnie z naszym wieloletnim doświadczeniem.

Jaka jest różnica pomiędzy różnymi modelami puzzli dywanowych? Model BASIC

Model BASIC to najbardziej podstawowa wersja puzzli dywanowych. To, co różni model BASIC od modelu [...]

Co lepsze w puzzlach piankowych dla dzieci: miękka czy twardsza pianka?

Puzzle piankowe, a więc również puzzle piankowe z dywanem, to nie tylko zabawa, ale także [...]

Czy dziecko wyrośnie z zaburzeń integracji sensorycznej?

Zaburzenia przetwarzania sensorycznego (lub zaburzenia integracji sensorycznej, ang. SPD – Sensory Processing Disorder) to schorzenie [...]

Dzień z życia nastolatka z Aspergerem [list]

Wiele z naszych puzzli dywanowych i mat sensorycznych trafia do bardzo unikalnego, tajemniczego, a jednocześnie [...]

Sensoryczne puzzle: jakie są rodzaje i czym się różnią?

Warto poznać różne rodzaje sensorycznych puzzli i zrozumieć, jak się od siebie różnią, aby wybrać [...]

Maty sensoryczne dla dzieci: czym kierować się przy wyborze?

Maty sensoryczne to niezwykle popularne narzędzia wspomagające rozwój dzieci w różnym wieku. Oferują one wiele [...]

Jaka powinna być domowa ścieżka sensoryczna?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest odpowiednia stymulacja rozwoju swojego dziecka. Jednym z ciekawych narzędzi, [...]

Zabawy dywanowe na nowym poziomie dzięki puzzlom dywanowym

Dywan to zazwyczaj jedno z pierwszych miejsc, na którym dzieci rozpoczynają swoje przygody z zabawą. [...]