Mata sensoryczna to niezwykle przydatne narzędzie do wspierania rozwoju dzieci i integracji sensorycznej. Pomaga stymulować zmysły, rozwijać umiejętności poznawcze i kreatywne oraz zapewniać dzieciom ciekawe doświadczenia. Choć na rynku dostępne są gotowe maty sensoryczne, warto również rozważyć możliwość stworzenia własnej maty w domu.
Czym jest mata sensoryczna?
Jeśli już tu trafiłaś lub trafiłeś, pewnie nie potrzebujesz definicji maty sensorycznej. To, o czym trzeba pamiętać przy jej projektowaniu i wykonywaniu to to, że jak największe kontrasty sensoryczna, które JEDNOCZEŚNIE nie są zbyt intensywne, a przez to nieprzyjemne w odbiorze, grają na naszą korzyść w przypadku domowych zabaw wspierających integrację sensoryczną 🙂
Pierwsze kroki do stworzenia maty sensorycznej
Oto kroki, które pomogą Ci stworzyć własną matę sensoryczną w domu:
Krok 1: Wybierz podstawę
Pierwszym krokiem jest wybór podstawy maty. Możesz wykorzystać materiały, które masz już w domu, takie jak gruba kartonowa płyta, mata do jogi lub prosty dywanik. Upewnij się, że wybrana podstawa jest odpowiedniej wielkości, aby dostarczyć wystarczająco dużo przestrzeni.
Zwróć uwagę na trwałość materiału i podatność na zniszczenia – podstawa maty będzie wielokrotnie przesuwana, przeciągana, obracana. Idealnie, gdyby dziecko mogło swobodnie się na niej bawić. Przerywanie zabawy sensorycznej uwagami o tym, żeby nie robić czegoś, co mogłoby zniszczyć matę, może przynieść odwrotny do zamierzonego skutek i zamknąć dziecko na eksplorację lub wywołać u niego strach przed zabawą.
Krok 2: Wybierz materiały sensoryczne
To najważniejszy element maty sensorycznej. Wybierz różne materiały o różnych teksturach, które dostarczą różnorodnych wrażeń dotykowych. Przykłady to miękkie pluszowe tkaniny, welur, gumę, wstążki, taśmy, i wiele innych. Wybór zależy od wieku i preferencji dziecka oraz celów terapeutycznych.
Jeśli możesz sobie pozwolić na większą „jednorazowość”, rozważ poszerzenie maty o elementy, które mogą ulec szybszemu zniszczeniu, ale dostarczają świetnych doznań sensorycznych. Możesz wykorzystać piszczałki, folię celofanową, folię bąbelkową, cienką tekturę do odrywania…
Krok 3: Przymocuj materiały sensoryczne
Zrób to kreatywnie! Użyj kleju rzemieślniczego, taśmy dwustronnej lub nici, aby przymocować materiały sensoryczne do podstawy maty. Możesz tworzyć różne sekcje z różnymi teksturami lub połączyć różne materiały w jednym miejscu. Pamiętaj przy tym, że dla dziecka odklejanie, odrywanie i skubanie to nie intencjonalne niszczenie, a po prostu kolejna forma eksploracji sensorycznej.
Krok 4: Dodaj elementy wizualne
Elementy wizualne, takie jak jaskrawe kolory, wzory i obrazy, również są ważne dla maty sensorycznej. Możesz dodać kolorowe tkaniny, naklejki, błyszczące perełki lub inne elementy wizualne, które przyciągną uwagę dziecka. Możesz tworzyć maty tematyczne, związane z konkretnymi obrazami (motyw lasu, motyw wody). W ten sposób łatwiej będzie wybudować narrację dookoła zabawy.
Krok 5: Dostosuj matę sensoryczną do potrzeb dziecka
Nie zapomnij dostosować maty do potrzeb i preferencji Twojego dziecka. Upewnij się, że materiały są bezpieczne i nie stanowią ryzyka połknięcia. Jeśli tworzysz matę dla dziecka z zaburzeniami sensorycznymi, możesz skonsultować się z terapeutą, aby dostosować ją do konkretnych potrzeb. Nie bój się pytać – jestem pewna, że specjalista doceni Twoją inicjatywę i zauważy zaangażowanie, a to zmotywuje go do jak najlepszego doradztwa. Pamiętaj, że Wasz cel jest wspólny i jest nim ułatwienie rozwoju najmłodszym, którzy są najbardziej bezbronni i najbardziej potrzebują naszej pomocy. Wspólne cele łączą 🙂
Krok 6: Ciesz się zabawą
Kiedy mata sensoryczna jest gotowa do zabawy i nauki, dodatkową szczyptę magii w jej działaniu zapewni Twój entuzjazm i Twoje zaangażowanie! Pozwól dziecku eksplorować różne tekstury, kolory i wzory, a także zachęcaj je do interakcji z matą. Dotykaj, sprawdzaj, ciągnij i bądź zaskoczony rezultatami. Pytaj o doznania! To doskonała okazja do budowania więzi między rodzicem a dzieckiem, a także wspierania jego rozwoju sensorycznego. To Ty, rodzic, pokazujesz dziecku, co jest warte jego uwagi. Robisz to przede wszystkim przez okazywanie swojego własnego zainteresowania 🙂
Czy warto samemu zrobić matę sensoryczną?
Stworzenie maty sensorycznej w domu może być inspirującym i kreatywnym doświadczeniem, zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Jednak warto pamiętać, że ręcznie robione maty sensoryczne mają swoje ograniczenia.
Po pierwsze, wymagają one pewnych umiejętności krawieckich i materiałowych. Nie zawsze jest to zadanie łatwe, zwłaszcza dla tych, którzy nie mają doświadczenia w projektowaniu i tworzeniu tekstylnych wyrobów. Po drugie, maty sensoryczne wykonane w domu mogą być mniej trwałe niż profesjonalnie wykonane produkty dostępne na rynku. Materiały, które wykorzystasz do stworzenia maty, mogą się zużyć lub uszkodzić w wyniku intensywnej zabawy dziecka.
Dlatego, gdy w grę wchodzi wygoda, czas i pewność trwałości, zakup gotowej maty sensorycznej może być rozsądnym wyborem. Pozwoli Ci to zaoszczędzić energię i czas, które możesz przeznaczyć na cenne chwile zabawy i nauki z dzieckiem. Warto inwestować w jakość.