Maty sensoryczne to narzędzia, które przyjmują różne kształty i formy, aby sprostać różnorodnym potrzebom i preferencjom użytkowników. Chociaż wszystkie wyglądają jak zabawki, ich rola jest nie do przecenienia, a każda z form, jakie przyjmują, ma swoje unikalne zalety i wady. Niektóre skupiają się na stymulacji konkretnych zmysłów, takich jak dotyk czy wzrok, podczas gdy inne zapewniają wszechstronną integrację sensoryczną. Wybierając odpowiednią matę sensoryczną, warto brać pod uwagę indywidualne cele i potrzeby, aby zapewnić optymalne doświadczenia sensoryczne dla dziecka.
Poniżej znajdziesz opis trzech najpopularniejszych form, w jakich występują maty sensoryczne:
Ścieżka sensoryczna
Ścieżka sensoryczna przyjmuje formę podłużną, wyodrębniającą charakterystyczne obszary lub elementy. Ścieżka może przyjąć formę np. zszytych ze sobą fragmentów tekstylnych lub plastikowych elementów z zaczepami, pozwalającymi uporządkować je w kształt ścieżki. Jak sama nazwa wskazuje – ten typ maty służy do chodzenia i stymuluje przede wszystkim stopy oraz zmysł równowagi. Ze względu na tego rodzaju zastosowanie, w ścieżkach często znajdziemy elementy twarde i mocno wystające, które mają pobudzić ciało w intensywny, ale krótkotrwały sposób.
Zalety:
- Stymulacja ruchowa: Ścieżka sensoryczna zachęca do ruchu, co pomaga w rozwoju umiejętności motorycznych i koordynacji ruchowej.
- Różnorodność faktur: Ścieżka co do zasady służy do krótkotrwałej aktywności. Dzięki temu można zastosować w niej również mniej komfortowe w kontakcie materiały, które jednocześnie dadzą bardziej specyficzne, rzadziej dostępne w codziennym otoczeniu bodźce.
- Ćwiczenia równowagi: Może pomagać w rozwijaniu umiejętności utrzymania równowagi, co jest istotne dla dzieci z trudnościami w poczuciu równowagi czy granic swojego ciała.
Wady:
- Wymaga przestrzeni: Ścieżka sensoryczna wymaga pewnej ilości przestrzeni, co może być ograniczeniem w mniejszych pomieszczeniach.
- Nieco jednostronna: Chociaż jest doskonała do rozwoju motoryki, może być mniej skoncentrowana na innym aspekcie sensorycznym, takim jak percepcja wzrokowa czy dotyk.
Mata sensoryczna w formie puzzli
Ten rodzaj maty zachęca do interakcji całym ciałem – można po niej chodzić, można na niej siedzieć, można jej dotykać. Do tego ostatniego zachęca możliwość zaczepiania elementów jeden o drugi. Jeśli zaczepy są dobrze zaprojektowane, taka aktywność stymuluje motorykę małych dłoni, koordynację ręka-oko, precyzję kontrolowaniu ruchu oraz może dać początek umiejętności rozróżniania siły dotyku potrzebnej do osiągnięcia danego celu. Forma puzzli pozwala na układanie form i kształtów, dając duży potencjał do wymyślania zabaw w formie zadań intelektualnych czy sprawnościowych.
Zalety:
- Rozwijanie umiejętności poznawczych: Mata w formie puzzli może pomagać w rozwoju umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i rozumienia wzorców.
- Edukacyjna: Jest doskonałą opcją do nauki kolorów, liczb, kształtów, co może być korzystne dla dzieci w wieku przedszkolnym.
- Wielokanałowa stymulacja: Zapewnia dużo bodźców wzrokowych poprzez różne kolory i wzory. Zapewnia też dużo bodźców dotykowych poprzez konieczność manipulowania elementami. Pozwala na zabawy w różnych pozycjach, co sprzyja rozwojowi zmysłu równowagi.
Wady:
- Możliwość zniszczenia: Mata staje się nieodłącznym towarzyszem zabaw, przez co łatwiej o jej zniszczenie. Intensywna eksploatacja może skończyć się dziurawieniem, rozrywaniem, skubaniem.
- Zaangażowanie: Ze względu na wszechstronność i długotrwałe utrzymywanie zainteresowania przez zróżnicowane formy kontaktu, mata sensoryczna w formie puzzli daje najlepsze rezultaty wtedy, kiedy w zabawę i kontakt z nią jest zaangażowany rodzic lub opiekun.
Mata sensoryczna tekstylna (zszyte kawałki materiału)
To kawałek tkaniny, często w formie koca, z naszytymi różnymi elementami o różnym stopniu wypukłości. Różnorodne w dotyku materiały są naszywane lub przyklejane w kształtach lub motywach przewodnich. Niekiedy tego typu maty mają też kieszonki lub komory, do których można wkładać różnorodne przedmioty.
Zalety:
- Intensywna stymulacja dotykowa: Zapewnia intensywną stymulację dotykową poprzez różne faktury i materiały, co jest korzystne dla dzieci z nadwrażliwością sensoryczną.
- Mobilność: Można łatwo zabrać go ze sobą w różne miejsca, co jest praktyczne dla terapii sensorycznej poza domem.
- Stymulacja słuchu: W przypadku kieszonek, można do nich wkładać elementy przesypujące się, piszczałki, folie i w ten sposób osiągnąć rezultat stymulacji zmysłu słuchu.
Wady:
- Brak struktury: Brak struktury lub formy może sprawić, że niektóre dzieci początkowo nie będą wiedziały, jak się z nim bawić.
- Potencjalne ryzyko połknięcia: Ta mata musi być naprawdę solidnie wykonana – w przypadku takiej gładkiej struktury, dzieci mają tendencję do wyszukiwania nierówności i wystających elementów 🙂 próby dekonstrukcji są w zasadzie nieuniknione
Jaką matę sensoryczną wybrać?
Każde z tych narzędzi do wsparcia integracji sensorycznej ma swoje zalety i wady. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji dziecka oraz celów terapeutycznych. Warto eksperymentować z różnymi narzędziami i dostosować je do konkretnej sytuacji, aby zapewnić optymalne wsparcie dla integracji sensorycznej dziecka… Albo po prostu zdecydować się na jedną z naszych mat sensorycznych, które łączą w sobie funkcje ścieżki sensorycznej, maty piankowej w formie puzzli oraz wykorzystują różnorodne, stymulujące dotyk tekstylia 😉