Wzmocnienie świadomości przestrzennej
Podczas gdy tradycyjna integracja sensoryczna skupiała się na układach dotykowym, proprioceptywnym i przedsionkowym, pionierzy terapeuci zajęciowi skupiali się na „triadzie przedsionkowo-wzrokowo-słuchowej”, która według strony SMILE Center pozwala nam „wykonywać wiele ważnych zadań, pomagając rozumiemy trójwymiarową przestrzeń, czyli otoczkę przestrzenną, która otacza nas, gdziekolwiek się udamy.
Jedno z nowych podejść terapeutycznych obejmuje programy słuchowe, które według Raising a Sensory Smart Child wykorzystują specjalnie zaprojektowane płyty CD i słuchawki do ćwiczeń określonych mięśni ucha środkowego. Dzieci mogą nosić słuchawki podczas wykonywania prac ręcznych, a nawet huśtania się i podskakiwania, co jeszcze bardziej zwiększa integrację bodźców słuchowych z innymi rodzajami bodźców zmysłowych. Dzieci z problemami przedsionkowymi mają słabe zdolności motoryczne i brak równowagi, przez co mogą wydawać się „zagubione w kosmosie” – podobnie jak wrażenia, których doświadczają astronauci w stanie nieważkości. Aby rozwiązać ten problem, opracowano coś, co nazywa się szkoleniem astronautów i obejmuje na przykład kręcenie się w rytm muzyki.
-
Mata sensoryczna SENSORY szaro-beżowy249,00 zł
-
Mata sensoryczna dla dzieci SENSORY różowy249,00 zł
-
Mata sensoryczna dla dzieci SENSORY zielony249,00 zł
Rutyna sensoryczna
Ponieważ terapeuci mogą widzieć dziecko tylko godzinę lub dwie tygodniowo, terapię SI należy przenieść do domu i szkoły w ramach tzw. „rutyny sensorycznej”. Opiekunowie współpracują ze specjalistami integracji sensorycznej w celu stworzenia szczegółowego harmonogramu terapii specyficznego dla każdego dziecka. (W międzyczasie Miller, która prowadzi intensywne szkolenie dla rodziców w swoim STAR Center w Denver, nie zaleca rutyny sensorycznej, ale „zmysłowy styl życia”.
-
Mata sensoryczna MY WAY299,00 zł
-
Mata sensoryczna PUZZLE kolorowa (żółta)299,00 zł
-
Mata sensoryczna PUZZLE szaro-beżowa299,00 zł
„Zmysłowy styl życia”: kamizelki, koce, maty w zaburzeniach integracji sensorycznej
„Wszyscy jesteśmy zbyt zajęci, aby utrzymać rutynę sensoryczną,” mówi Miller, „więc potrzebujemy wbudować to w naszą rodzinną codzienność.” Często sugeruje się adaptacje, które uczynią dom bardziej „inteligentnym sensorycznie”, na przykład tworząc ciche przestrzenie i ograniczając bałagan wizualny. Rodzice mogą również zdecydować się na zakup przedmiotów, takich jak specjalna mata sensoryczna dla dzieci SENSORY dla dzieci z autyzmem lub stymulujący dywan modułowy, z długiej listy. Pomocne wyposażenie obejmuje również kamizelki obciążeniowe lub koce, ścieżki sensoryczne dla dzieci z autyzmem, odzież uciskową, zabawki do wiercenia, a nawet „biżuterię do żucia”, a wszystko to ma na celu zapewnienie czynników regulujących.
Autor: Beth Arky Eksperci: A. Jean Ayres, PhD , Lindsey Biel, MA, OTR/L , Catherine Lord, PhD