Posiadanie dwójki lub więcej dzieci w domu niesie ze sobą wiele pytań i wyzwań, zarówno w zakresie organizacji codziennego życia, jak i wyboru odpowiednich narzędzi, zabawek czy akcesoriów. Jednym z często pojawiających się dylematów jest to, ile sprzętu i zabawek kupić, aby nie przepłacić, a jednocześnie nie faworyzować jednego dziecka kosztem drugiego. Wśród tych rozważań może pojawić się również pytanie: ile mat sensorycznych potrzeba w domu z dwójką dzieci? 🙂
Mata dla dzieci: jedna duża czy dwie małe?
Wyobraźmy sobie chwilę, w której dwójka dzieci bawi się razem na jednej dużej macie sensorycznej. Taki obraz może być wymarzoną fantazją niejednego rodzica! Z jednej strony, duża mata zachęca do współpracy między dziećmi, tworząc przestrzeń, gdzie mogą razem odkrywać, uczyć się, i wzajemnie wspierać. Z drugiej strony, taka wspólna zabawa nie tylko dostarcza radości dzieciom, ale również daje rodzicom chwilę oddechu.
Przy jednej macie sensorycznej dzieci mogą skupić się na wspólnych aktywnościach, co może odciążyć rodzica i dać mu cenny czas dla siebie. Wspólna zabawa na jednej macie sensorycznej ma ogromny potencjał do kształtowania relacji między rodzeństwem, naturalnego wspierania rozwoju sensorycznego, społecznego oraz przynoszenia radości w codziennym życiu rodzinnym.
Jest jednak kontekst, w którym jedna mata sensoryczna dla dwójki dzieci to za mało, niezależnie od jej rozmiaru. Jedna duża mata sensoryczna może nie zawsze spełniać oczekiwania każdego dziecka jeśli chodzi o poczucie bezpieczeństwa wynikające z posiadania indywidualnej, nienaruszalnej przestrzeni. Mata sensoryczna jest trochę jak łóżko – każdy ma własne, żeby czuć się bezpiecznie, wygodnie i relaksować się, co ułatwia zasypianie i zapewnia zdrowy sen. Tak samo dzieje się w przypadku mat sensorycznych – każde dziecko może potrzebować swojej przestrzeni, gdzie będzie mogło bez zakłóceń regulować swoje emocje przez eksplorację sensoryczną, wspomagającą wyciszenie.
Rozwiązanie: mata sensoryczna w formie puzzli
Idealnym rozwiązaniem, które pozwala na zapewnienie każdemu dziecku własnej przestrzeni, jest zakup mata sensoryczna w formie elementów puzzli. Dzieci mogą połączyć te elementy w jedną dużą matę podczas wspólnej zabawy i odłączyć swoją część, kiedy potrzebują wyciszyć się i uregulować emocje.
Warto zadbać o to, aby elementy maty różniły się kolorystycznie, co ułatwia odróżnienie, który element należy do kogo. Taki rodzaj maty daje doskonałe warunki do nauki współpracy między rodzeństwem, ale także pozwala na rozwijanie kompetencji stawiania granic i asertywnego chronienia swoich potrzeb. W przypadku naszych mat sensorycznych, po doposażeniu podstawowych mat w elementy puzzli dywanowych SHORT lub SHAGGY, dziecko, które z jakiegoś powodu poczuło intensywne emocje i potrzebuje przestrzeni na wyciszenie, może nawet postawić płotek dookoła swojej części maty.
To, co nam, z perspektywy dorosłej, dziś wydaje się zabawne i na wyrost, w miarę rozwoju dziecka wchodzi w skład jego podświadomych schematów działania i rozwiązań. Płotek, dziś fizyczny i z elementów sensorycznych, w przyszłości będzie manifestował się metaforycznie i przybierze formę zdecydowanego chronienia swojego bezpieczeństwa oraz umiejętność konsekwentnego i zdecydowanego odcinania się od niebezpieczeństw.
To dorosły uczy zachowań, strategii i interakcji
Pamiętajmy, że przypadku tych ostatnich umiejętności, ważne jest nastawienie opiekuna, który w spokojny sposób czuwa nad procesami i koryguje je w miarę potrzeb. Dzięki temu wszystkie dzieci zaangażowane w zabawę będą miały wystarczające poczucie pewności siebie, aby nie wycofywać się pod naciskiem bardziej dominujących uczestników zabawy lub pod naporem własnych intensywnych emocji.