W szare niedzielne grudniowe popołudnie rodziny gromadzą się w małej, kolorowej sali gimnastycznej mieszczącej się w szkole w cichej dzielnicy Brooklynu. Wewnątrz dzieci wskakują do basenu z piłeczkami, zderzają się z górami ogromnych poduszek, tarzają się i podskakują na ogromnych piłkach oraz huśtają się i wirują dziko w temblaku przypominającym kokon. Ta przestrzeń o powierzchni 250 metrów byłaby ziemią obiecaną dla każdego dziecka – i wszystkie są mile widziane – ale w rzeczywistości jest to prowadzona przez rodziców, non-profit siłownia sensoryczna, wzorowana na placówkach terapii zajęciowej.
-
Mata sensoryczna PUZZLE kolorowa (żółta)299,00 zł
-
Mata sensoryczna PUZZLE kolorowa (niebieska)299,00 zł
-
Mata sensoryczna PUZZLE szaro-beżowa299,00 zł
Mata sensoryczna dla dzieci z autyzmem, model PUZZLE
Mata sensoryczna dla dzieci z autyzmem? Opis przypadków.
Robert, lat 8, cierpi na porażenie mózgowe i zaburzenia ze spektrum autyzmu. Chociaż podskakiwanie, zderzanie się i kręcenie jest zabawą, czynności te są kluczowymi narzędziami w terapii integracji sensorycznej (SI), terapii stosowanej przez terapeutów zajęciowych, aby pomóc dzieciom, które mają problemy z tak zwanym przetwarzaniem sensorycznym. Te dzieci doświadczają zbyt dużej lub zbyt małej stymulacji zmysłów i mają problemy z integracją otrzymywanych informacji. W rezultacie trudno, jeśli nie niemożliwe, aby czuły się komfortowo i bezpiecznie, efektywnie funkcjonowały oraz były otwarte na naukę i socjalizację.
Na czym polega terapia integracji sensorycznej? Ideą terapii SI jest to, że określone ćwiczenia ruchowe, oporowa praca ciała, a nawet szczotkowanie skóry mogą pomóc dziecku z problemami sensorycznymi doświadczyć optymalnego poziomu pobudzenia i regulacji. Według niektórych może to faktycznie „przeprogramować” mózg, dzięki czemu dzieci mogą odpowiednio integrować się i reagować na bodźce zmysłowe, co pozwala im zarówno nadawać sens światu, jak i czuć się w nim bezpieczniej.
Takie „przeprogramowanie” – pisze dyrektor kliniczny Markus Jarrow w „Curving Edge Therapies for Autism” – może zmniejszyć lęk, czyniąc ich „bardziej pewnymi siebie, odnoszącymi sukcesy i interaktywnymi odkrywcami”.
To twierdzenie jest kontrowersyjne, podobnie jak termin używany przez wielu lekarzy do opisania tych problemów: zaburzenie przetwarzania sensorycznego (SPD).
-
puzzle dywanowe SHAGGY14,99 zł
-
Mata sensoryczna SENSORY szaro-beżowy249,00 zł
-
Mata sensoryczna dla dzieci SENSORY różowy249,00 zł
Psychiatrzy nie uznają zaburzeń integracji sensorycznej za diagnozę, chociaż przyznają, że dzieci rzeczywiście mają problemy wynikające z nadmiernej lub niedostatecznej wrażliwości zmysłów. Większość, jeśli nie wszystkie, dzieci i dorosłych ze spektrum autyzmu ma poważne problemy sensoryczne, a problemy sensoryczne są wymieniane jako jeden z objawów spektrum autyzmu. Ale nie wszyscy, którzy mają zaburzenia integracji sensorycznej, należą do spektrum; mogą mieć ADHD, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne lub inne opóźnienia w rozwoju i uczeniu się lub nie mają innej diagnozy.
Autor: Beth Arky Eksperci: A. Jean Ayres, PhD , Lindsey Biel, MA, OTR/L , Catherine Lord, PhD