Mózg niemowląt jest niezwykle plastyczny, dlatego warto go stymulować na każdym kroku. Pozwala to na większy i bardziej zróżnicowany rozwój malucha. Jedną z metod, wykorzystywanych do pobudzenia zmysłów dziecka jest stworzenie w domu lub przedszkolu ścieżki sensorycznej. Jak to zrobić oraz w jaki sposób wpływa ona na rozwój niemowlęcia? Dowiedz się wszystkiego w tym artykule.
Ścieżka sensoryczna – czym jest i jak wpływa na rozwój dziecka?
Ścieżka sensoryczna to pewnego rodzaju tor przeszkód dla dziecka, którego główną funkcją jest stymulowanie zmysłu dotyku. Oprócz tego rozwija wiele innych umiejętności, a przede wszystkim dostarcza mnóstwo zabawy. Takie rozwiązanie jest szczególnie zalecane dzieciom z zaburzeniami integracji sensorycznej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego typu zabawy spróbowało każde dziecko.
Pierwsze lata życia malucha przebiegają na poznawaniu otoczenia, swoich ograniczeń, a także zdolności zmysłowych. Jeśli rodzic nie dostarczy niemowlęciu wystarczająco zróżnicowanych bodźców, może mieć to poważne skutki w przyszłości. Prawidłowy rozwój wszystkich zmysłów odgrywa bowiem ogromną rolę w nauce samodzielnego stania, chodzenia, mówienia, pisania i czytania.
Aby uniknąć możliwych problemów w rozwoju, z pomocą przychodzi ścieżka sensoryczna dla niemowląt, która bawi i uczy jednocześnie. Jak korzystać z takiej ścieżki? Ważne jest, aby dziecko chodziło po niej boso. Na podeszwach stóp znajduje się mnóstwo receptorów dotykowych, co pozwala na odbieranie większej ilości bodźców. Oprócz tego to świetny rodzaj masażu, który wpływa na rozluźnienie i większy komfort psychiczny.
Korzystanie ze ścieżki sensorycznej uczy dziecko, jakie doznania dotykowe są dla niego przyjemne, a co wywołuje dyskomfort. Dzięki temu zdobywa wiedzę o sobie i swoich preferencjach czuciowych. Ponadto ścieżka sensoryczna ćwiczy sprawność motoryczną malucha.
Z czego zrobić ścieżkę sensoryczną dla dzieci?
Ścieżka sensoryczna dla niemowląt jest dostępna w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. Warto zwrócić uwagę, ile elementów posiada oraz jak bardzo jest zróżnicowana. Oczywiście, im bardziej, tym lepiej. Świetnym przykładem może być mata sensoryczna MY WAY, która składa się z dużych puzzli piankowych o różnych fakturach. Dziecko może ułożyć dowolną ścieżkę oraz doświadczyć sporej ilości materiałów, takich jak korek, drewno, sznur jutowy czy tekstylia. Oprócz tego mata może ułatwiać naukę liczenia, rozpoznawania kolorów oraz figur geometrycznych.
Taką ścieżkę można również uzupełnić dodatkową liczbą elementów, które są dostępne w domu. Należą do nich:
- pojemniki, pudełka, woreczki, kartony,
- groch, makaron, kasza,
- wata,
- folia bąbelkowa lub aluminiowa,
- rzepy.
Ścieżkę sensoryczną można rozłożyć także w ogrodzie lub na działce. Wówczas warto wykorzystać trawnik lub chodnik oraz dodać naturalne materiały takie jak: kamyczki, kasztany, żołędzie, szyszki, korę drzew, liście czy siano.
Podsumowując, wielofunkcyjna ścieżka sensoryczna dla niemowląt powinna składać się z jak najbardziej różnorodnych materiałów i tekstur. Pozwalają wówczas lepiej stymulować zmysł dotyku i dostarczać więcej zabawy. Do jej budowy warto używać zarówno gotowych zestawów, jak maty sensoryczne, a także dostępnych w domu przedmiotów, takich jak pojemniki, sypkie produkt spożywcze czy folie. Ważne jest, aby ścieżka była zróżnicowana i dostosowana do wieku oraz umiejętności dziecka.